Jak vybrat nosiče lyží

Přirozené místo pro přepravu lyží je střecha vozidla.Pro toto řešení poskytujeme širokou škálu nosičů lyží, které najdete na našich stránkách nebo se můžete osobně podívat na naí kamenné prodejně, kde pro Vás je k dispozici většina prodávaného sortimentu na našich stránkách neumax.cz.
Od zajímavě designově provedených, které se budou hodit na Váš automobil, až po nosiče lyží pro občasné použití, které splní svůj účel dostatečně. Pokud s nakládáním lyží na střešní nosiče lyží, chcete mít co nejméně práce, doporučujeme od firmy THULE, které Vás nikdy nezklamou, protože víme, že nakládání za příznivého počasí není žádná přijemná záležistost.

Nosiče lyží jsou snadno připevnitelné ke střešním nosičům. Většina našich nosičů dovoluje jak přepravu lyží, tak snowboardů. Jedná o ideální řešení, pokud nechcete přepravovat lyže a snowboardy uvnitř vozu. Zároveň lyže nebo snowboardy vpořádku odvezete i v té největší sněhové bouři a mrazu.

  • Snadná a rychlá přeprava
  • Vhodné pro běžky nebo sjezdové lyže
  • Praktická přeprava

 

Jak vybrat nosiče lyží?

Nosiče na zimní vybavení dělíme na dva druhy, které se liší podle stylu, jak se upevňují. Máme nosiče upevněné na zahrádce automobilu, které namontujeme pomocí hugusů a příčníků a nosiče upevněné pomocí magnetu, který svou magnetickou silou přilne přímo na střechu automobilu. Který z těchto dvou zvolit, aby vám vyhovoval?

Nejčastější otázky při výběru nosiče na lyže a snowboardy

1.      Je lepší nosič, nebo box?

Pokud chcete převážet jenom lyže a popřípadě snowboardy, je pro vás tento typ vhodný, protože není zdaleka tolik finančně náročný, ale pozor na druhy tohoto typu nosiče, protože ne všechny umožňují připevnění snowboardu.

Druhý typ, tedy střešní box neboli rakev, je vhodná převážně pro rodiny s dětmi, protože většinou potřebují převážet více druhů věcí ať už od tašek, které se nevešly do zavazadlového prostoru vašeho automobilu, tak pro dětské zimní pomůcky jakými mohou být třeba boby nebo saně. Zároveň se nejedná pouze o sezónní záležitost, jako je typ předešlý, protože se střešním boxem můžete cestovat i na letní dovolenou nebo jen na chatu, pokud máte plno věcí. V případě volby střešního boxu je dobré zmínit také výhodu z hlediska čistoty a bezpečí vašich věcí, protože box je uzavřený a ve většině případů vodě odolný.

2.      Kolik lyží nosiče pojmou?

Pokud jde o množství, které jsou nosiče schopny přepravit, nelze jednoznačně odpovědět, protože každý typ nosiče je jiný, ale v průměru je uváděno, že jsou nosiče schopny přepravit až čtyři páry lyží nebo dva snowboardy. Mezi nosiči lze ale narazit i na druhy, které uvádí, že pojmou až šest párů lyží, ale aby to nebylo jen o výrobci, také záleží na typu a tvaru vašich lyží, protože nejsou všechny stejně široké a je dobré si před koupí nosiče vaše zimní vybavení přeměřit.

Dále můžeme narazit i na typ nosiče, do kterého lze umístit i lyžařské hole, tudíž je možné do nosiče přidělat dva páry lyží včetně k nim patřícím hůlkám.

3.      Jak nejlépe předejít krádeži nosiče lyží?

Určitě je důležité se nad touto otázkou pozastavit před samotnou koupí nosiče, abyste si pořídili nosič, který umožňuje uzamčení jak konkrétně lyží, tak i přímo nosiče k hagusům.

Ale i přes možnost uzamčení se nedoporučuje nechávat lyže na střeše dlouho a hned po příjezdu do cílové destinace, zimní vybavení sundat.

4.      Nemůže se při častějším používání poškodit lak na střeše?

K tomuto riziku dochází pouze, pokud nepostupujete podle manuálu, který je uvedený u každého nosiče. Je dobré si změřit i výšku nosiče, aby vám právě zimní vybavení střešní lak nepoškodilo. Co se týče nosičů magnetických, zde se riziko po čase stává bohužel skutečností.

5.      Měl bych omezit rychlost, pokud mám nosič namontovaný?

Z hlediska legislativy, zatím rychlost s nosiči na střeše omezená není, ale v příručce každého nosiče, pro každý konkrétní typ jsou uvedená omezení a to hlavně u lacinějších typů, kde se můžete setkat i s omezením na rychlost 90 km/h.

6.      Jak umístit lyže do nosiče? Špičkami směrem ke kapotě, nebo kufru?

Nepatří to mezi nejdůležitější faktory, ale je lepší směřovat špičky lyží směrem k zavazadlovému prostoru vašeho automobilu, a to kvůli odporu větru. Sníží se tím riziko vibrací lyží a dále se zmenší spotřeba vašich pohonných hmot. Co se týče snowboardu, pokud není vyloženě slalomový, je to jedno, protože je z obou stran stejný. Každopádně největší důraz musíte klást na samotné upevnění lyží, které musí být pevné.

 

7.      Existuje riziko, že se tímto typem přepravy poškodí sportovní vybavení?

Samozřejmě bezpečnějším převozem lyží a snowboardů je střešní box, ve kterém nehrozí téměř žádné riziko, protože je uzavřen a většinou voděodolný, ale pokud zvolíte metodu střešního nosiče přímo na tento druh zimního vybavení, musíte počítat hlavně s nečištěním vašeho vybavení, ale i s mírnou možností rizika poškození, ať nepříznivým počasím nebo kusy silničních částeček, nebo kamínků odrážených od jedoucích kamionů, které se nemusí, ale mohou trefit přímo do vybavení. Samostatnou přípravou, vhodnou manipulací, upevněním a přizpůsobivou jízdou automobilu s vrchní zátěží nosiče rizika alespoň snižujete.

Dále je dobré uvědomit si, že v zimní sezóně jsou silnice a dálnice opatřeny chemikáliemi, které mohou značně poškodit výbavu, a proto doporučujeme kvalitní ošetření hlavně spodních částí lyží a snowboardů a následnou péči po příjezd d cílové destinace a to hlavně pečlivé omytí a popřípadě navoskování.

8.      Rád si připlatím, aby montáž byla co možná nejkomfortnější. Co konkrétně hledám?

Zde zase víceméně záleží na typu daného nosiče, ale některé nabízejí možnost postranního vysunutí neboli tzv. výsuvné ližiny, které vám mnohonásobně ulehčí jinak fyzicky namáhavou práci a bude pro vás komfortnější.

Jiné druhy nosičů mají možnost s lyžemi umístit i lyžařské hole, které by jinak prostorově zabírali místo v kufru.

Nosiče lyží na zahrádku/hagusy

Lze naložit všechny členy rodiny.

ü  Maximální možnost pojetí až šesti lyží v páru nebo dva snowboardy.

ü  Přimontujeme na příčné nosiče.

ü  Vhodné pro zimní vybavení.

Magnetické nosiče lyží

Lacinější možnost převozu zimního vybavení.

ü  Nejsou zapotřebí příčníky.

ü  Lacinější přeprava.

ü  Magneticky připevněny přímo na střeše vozu.

Důležité parametry

Kapacita nosičů na lyže

Pro převoz pro maximální počet dvou osob se i z finančního hlediska vyplatí magnetický nosič připevněný pomocí magnetu přímo na vaší střeše automobilu. Jedná-li se ale o převoz více než dvou párů lyží, je vhodnější varianta nosiče upevněného na zahrádce vašeho vozu, kde je ale limit také omezený a to podle každého typu nosiče.

Umístění

Z dvou druhů možné přepravy lyží a snowboardů jsou oba vyčleněny a připevněny na střechu automobilu, kde se dále liší právě podle daného druhu upevnění buď na hagusy neboli podélné nosníky a následné příčníky, poté je možnost upevnit až šest párů lyží, samozřejmě záleží na výrobci a typu nosiče, kde se nosiče přimontují přímo na příčníky pomocí tzv. T – drážky, nebo standartním držákem ve tvaru písmene ,,U‘‘.

Následným typem je nosič magnetický, který je pomocí silných magnetů připevněn přímo na střechu automobilu, která musí být z kovu, aby magnet vůbec přilnut a splnit svou funkci snadného, pohodlného a minimálně fyzicky náročného aplikování a následného odstrojování.

Upevnění

V první řadě se soustřeďme na upevnění magnetického nosiče, které je značně jednodušší a fyzicky téměř nenáročné. Pomocí magnetů přilne nosič přímo ke kovové střeše vašeho voidla.

Pokud upevňujeme nosič druhého typu, na zahrádce, můžeme použít standartní držák ve tvaru písmene ,,U‘‘, nebo elegantnější způsob pomocí již zmiňované T – drážky.

V podrobnějším popisu se věnujme držáku ve tvaru písmene ,,U‘‘, kde se používá kovová nebo plastová část, kterou spodem provlékneme kolem příčníku a dále upevníme s nosičem. V případě uchycení T – drážky se jedná o komfortnější variantu připevnění, protože již do připravené drážky v příčníku vsuneme část ve tvaru písmene ,,T‘‘ a dále jen zajistíme.

                                    

Doplňkové prvky

ü  Vysouvací ližiny, s jejichž pomocí jednoduše připevníte lyže a snowboardy.

ü  Uzamčení nosiče, je důležitou součástí, pokud nechcete, aby vám vybavení ukradli.

ü  Komfortní pěna, slouží k lepší fixaci a ochranou zimního vybavení na střeše vozu.

ü  Připevnění lyžařských hůlek společně s lyžemi na střešních nosičích místo v kufru vašeho vozu.

     Slovník pojmů - střešní nosiče

Hagusy

Zde se bavíme o podélných střešních nosičích, které také označujeme jako podélníky. Nacházejí se v páru a jejích funkcí je upevnění příčníků – základní stavební jednotka pro bezpečnou přepravu, na střeše vozu, nebo pod již zmiňovaný lem střechy. Máme dva druhy podélníku, a to klasické neboli vystouplé a integrované, které jsou zapuštěné do střechy vozu. Detailně se tyto dva druhy liší pouze vzhledem.

T – drážka

T- drážka je mechanizmus, který nám umožňuje lehce uchytit doplňky našeho automobilu, ať už se jedná o střešní box nebo příčník. Když vezmeme například střešní box, je snáze a bezpečněji upevněn a snadno se s drážkou manipuluje – montuje a demontuje. Instalace drážky je primitivní, stačí jen do připravené drážky vsunout úchyt, který je ve tvaru písmene ,,T‘‘. Následná poloha T - drážky se zajistí a instalace je dokončena.