Jak vybrat nosič kol

Spolehlivý nosič na jízdní kola by měl mít každý vášnivý cyklista, ale jak vybrat ze tří druhů, které v současnosti máme, a to nosič na střechu, na páté dveře a nakonec na tažné zařízení, ten správný? To vše si postupně probereme v dalších částech textu.

Nejčastější otázky při výběru nosiče kol

1.      Existují nosiče univerzální, nebo musím vybírat pro konkrétní typ vozu?

Mezi nosiče, které lze použít, na více druhů automobilů patří nosiče, které připevňujeme na tažné zařízení neboli kouli, pokud jí váš automobil vůbec má. I nosiče na střechu jsou víceméně univerzální, ale kontrola kompatibility s hagusy- podélných střešních nosičích, je na místě. Pokud se bavíme o nosič na páté dveře, ten by se měl shodovat přímo s typem vašeho automobilu.

2.      Vztahuje se na nosič jízdních kol nějaká legislativa?

Odpověď na tuto otázku je také z hlediska každého nosiče zvlášť. Nejvíce právních úprav je vztaženo k nosičům na tažném zařízení, i když se na něj z právního hlediska nahlíží odlišně, něž na přívěsný vozík, protože je brán, jako součást automobilu stačí vám k jeho manipulaci základní řidičský průkaz skupiny B.

3.      Změní se nějakým způsobem jízdní vlastnosti automobilu?

Samozřejmě se jízdní vlastnosti automobilu změní a to zejména těžiště vozu, dále aerodynamika automobilu a v neposlední řadě zrychlení. Pokud jedete s nosičem jízdních kol na střeše, dodržujte bezpečnou rychlost a to převážně v zatáčkách.

4.      Zvýší se mi spotřeba pohonných hmot?

Zde záleží na typu nosiče, který máte. Jestli vlastníte nosič upevněný na pátých dveřích nebo nosič upevněn na tažném zařízení, spotřeba se změní pouze nepatrně, ale pokud máte střešní nosič, náklady na spotřebu se zvyšují razantně.

Samozřejmě velice záleží na každém automobilu, ale v průměru je spotřeba zvýšena až o několik litrů. Ve speciálních měřeních, která proběhla, se ukázalo, že při rychlosti 100 km/h je spotřeba zvýšena přibližně o jednu třetinu a čím rychlejší jízda, tím vyšší spotřeba.

5.      Potřebuji pro montáž nosiče dokupovat ještě další nástavce či doplňky?

I zde záleží na druhu nosiče, ale převážně potřebujete už jen detaily, protože většina vybení je součást v balení hagusů a nosičů. U střešních nosičů je důležité apelovat na smontování hagusy, u kterých se v převážně využívají ocelové třmeny připomínající písmeno ,,U‘‘. Dále je dobré připravit si nějaké systémy rychloupínání, pro snadnější manipulaci sestrojení, ale i odstrojení. Další možností může být tzv. T-drážka.

 

      

Montáž     nosiče pomocí T-drážky

       

       

      

Montáž     nosiče pomocí U-profilu

       

                                                                

Nosiče kol na střechu automobilu

Převoz jízdních kol na střešním nosiči, stále patří k nejčastějším druhům přepravy. Jeho výhoda spočívá hlavně z finančního hlediska, koupit můžete pouze tolik nosičů, kolik máte kol. Další výhodou může být úklid nosiče, protože je velice skladný a zabere pouze minimum prostoru. A poslední výhodou je čištění, protože na rozdíl od zadní části auta, na střechu se tolik nečistoty nešíří.

U těchto nosičů musíme zkontrolovat kompatibilitu s hagusy a tím se dostáváme i k nevýhodě střešních nosičů, a to v náročnosti jejich smontování. A další nevýhodou již zmiňovaná zvýšená spotřeba.

+       Finančně výhodnější, možnost koupě pouze počet nosičů podle potřeby

+       Snadné čištění.

+       Snadné uskladnění.

+       Možnost přepravy až čtyř kol.

+       Je možné namontovat na více automobilů.

-        Vůz bude mnohem vyšší, nemožnost parkování v nižších prostorech

-        Nesnadná manipulace a instalace nosiče.

-        Velká palivová spotřeba a pozor na odlišné jízdní vlastnosti.

-        Musíte si pořídit příčné nosiče.

Nosiče kol na tažné zařízení

Nosič upevněný na tažném zařízení je finančně nejnáročnější ze všech možných variant. Lze sehnat nosiče toho typu i levněji, ale ubírá to na kvalitě, nosnosti a jednoduché manipulaci. Lepší nosiče se pohybují kolem cenové hranice čtyř tisíc a můžeme u nich vyhledat specifickou funkci tzv. ,,sklopení‘‘. Díky této funkci je snadná manipulace a možnost se dostat do zavazadlového prostoru vašeho automobilu značně jednoduchá. Na stylu tohoto sklopení se musíte soustředit u každého jednotlivého druhu, protože každý je sklopením atypický.

Čím dražší model, tím snadnější manipulace sklopení, které je převážně řešeno pomocí páčky. U nižší cenové kategorie musíme počítat s horší manipulací sklopení, která je povětšinou řešena šrouby a pohodlnost sklopení výrazně klesá. Špatný výhled zadním sklem auta je u tohoto nosiče také značnou nevýhodou, stejně tak SPZ, kterou musíte pořídit a namontovat na nosič zvlášť, včetně elektronické přípojky.

+       Jednoduché namontování zařízení.

+       Pokud má zařízení funkci sklopení, snadno se dostanete do zavazadlového prostoru.

+       Spotřeba a aerodynamika auta jsou nepatrné.

+       Nejste tolik limitováni parkováním v uzavřených prostorech.

+       Pokud máte kouli, lze zařízení použít na všechny druhy aut.

+       Lze umístit až čtyři jízdní kola.

-        Vaše auto musí disponovat tažným zařízením - koulí.

-        Zhoršený výhled zadním sklem automobilu.

-        Větší pravděpodobnost znečištění.

-        Musíte si sehnat další SPZ.

Nosiče kol na zadní dveře vozu

Nad převozem kol na pátých dveřích by se mělo uvažovat pouze, pokud nemáte na vašem automobilu tažné zařízení a nemáte možnost převážet kola na střeše vozu. Rozhodně tento nosič není vhodný pro automobily typu sedan a jiné.

Velkou nevýhodou tohoto nosiče je možnost poškození laku na vašem automobilu a to hlavně při montáži a demontáži zařízení. Dále klade zařízení velkou zátěž přímo na páté dveře. Každý vůz má své rozměry a musíte pořídit druh nosiče právě na daný typ vašeho vozu, kde instalace samotného zařízení také není jednoduchá.

+       Do výšky se automobil skoro nezmění.

+       Lze naložit až tři jízdní kola.

+       Manipulace s koly je celkem snadná.

+       Nízká cenová kategorie.

-        Není možno se dostat pátými dveřmi do zavazadlového prostoru v době, kdy je tam nainstalován nosič.

-        Nosiče jsou dělané podle typu auta.

-        Převážně nutná elektrická přípojka.

-        Znemožněný výhled zadním sklem.

Důležité parametry

       Plánovaný počet přepravovaných kol

Při výběru pro vás vhodného nosiče, je důležité uvědomit si, kolik jízdních kol vůbec chcete převážet. Pokud chcete převážet pouze jedno nebo dvě kola, je lepší zvolit převoz ne střeše vozu, jak z finančního hlediska, protože platíte za každý nosič zvlášť a zbylé dva nosiče mají maximální rozsah na tři a čtyři kola a měli byste zde volné místo.

              Možnost uzamčení

Určitě je dobré pořídit si nosič, který má možnost uzamčení a to hlavně v případě, vzdalujete-li se od automobilu. Pokud kola pouze namontujete a hned po příjezdu do cílové destinace odmontujete, není možnost uzamčení nosiče primárním faktorem důležitosti.

             

 

Maximální nosnost

Pokud se jedná o maximální hmotnost, je také velice důležitá. Určitě si přečtěte příručku vozu a návod k příčníkům, kde se uvádí maximální váha, kterou můžete převážet pokud hovoříme o převozu na střeše vozidla.

Elektroinstalace

Určitě je důležité zjistit si informace o elektrických přípojkách a jejich instalaci, které jsou zapotřebí v případě pořizování nosiče na tažné zařízení. Máme dva druhy elektronických přípojek a to sedmipinové a třináctipinové. Liší se od sebe ve více věcech, ale hlavní odlišnost je u couvacích světel.

 

     Slovník pojmů - střešní nosiče

Hagusy

Zde se bavíme o podélných střešních nosičích, které také označujeme jako podélníky. Nacházejí se v páru a jejích funkcí je upevnění příčníků – základní stavební jednotka pro bezpečnou přepravu, na střeše vozu, nebo pod již zmiňovaný lem střechy. Máme dva druhy podélníku, a to klasické neboli vystouplé a integrované, které jsou zapuštěné do střechy vozu. Detailně se tyto dva druhy liší pouze vzhledem.

T – drážka

T- drážka je mechanizmus, který nám umožňuje lehce uchytit doplňky našeho automobilu, ať už se jedná o střešní box nebo příčník. Když vezmeme například střešní box, je snáze a bezpečněji upevněn a snadno se s drážkou manipuluje – montuje a demontuje. Instalace drážky je primitivní, stačí jen do připravené drážky vsunout úchyt, který je ve tvaru písmene ,,T‘‘. Následná poloha T - drážky se zajistí a instalace je dokončena.