Proč nakupovat u nás?
  • Český výrobce
  • více jak 30 let na tuzemském trhu
  • 2x kamenné prodejny
  • Většina zboží vystavena v prodejně
  • Montáže a poradenství
  • Profesionální přístup a maximální vstřícnost
Naše přednosti

Jak vybrat nosič kol

  Spolehlivý nosič na jízdní kola by měl mít každý vášnivý cyklista, který se nezalekne ani horšího počasí.
  Ale jak vybrat ze tří druhů, které jsou v současnosti na trhu? Je ten právý nosič na střechu, na páté dveře nebo na tažné zařízení? K tomuto rozhodnutí vám poslouží následující řádky.

Nejčastější otázky při výběru nosiče kol

      1. Existují nosiče univerzální, nebo musím vybírat pro konkrétní typ vozu?

  Mezi nosiče, které lze použít na více druhů automobilů patří nosiče, které připevňujeme na tažné zařízení (kouli), pokud jím váš automobil disponuje. I nosiče na střechu jsou víceméně univerzální, ale doporučujeme zkontrolovat variantu uchycení. Nosiče na páté dveře se vyrábějí vetšinou přímo na typy automobilu, i mezi nimi však najdeme univerzální varianty.

      2. Upravuje užívání nosiče jízdních kol nějaký zákon?

  Obecně užívání nosiče žádný zákon neupravuje, výjimku tvoří nosiče kol na tažkém zařízení s nutností  umístění třetí registrační značky. K užívání nosiče kol vás opravňuje už řidičské povolení typu B.

      3. Změní se s nosičem kol nějakým způsobem jízdní vlastnosti automobilu?

  Různé nosiče kol ovlivní jízdní vlastnosti automobilu, zejména těžiště vozu, jeho aerodynamiku a v neposlední řadě zrychlení. Při jízdě s nosičem jízdních kol na střeše dodržujte bezpečnou rychlost, a to hlavně v zatáčkách.

      4. Zvýší se mi spotřeba pohonných hmot?

  Zde záleží na typu nosiče. Jestli vlastníte nosič upevněný na pátých dveřích nebo na tažném zařízení, spotřeba se téměř nezmění, ale pokud máte střešní nosič, náklady na spotřebu se zvyšují výrazněji.

 Samozřejmě velice záleží na každém automobilu, ale v průměru se spotřeba může zvýšit i o několik litrů. Obecně platí, že čím větší odpor vzduchu, tím vyšší spotřeba, dbejte proto i na přírodní podmínky.

      5. Potřebuji pro montáž nosiče dokupovat ještě další nástavce či doplňky?

  I zde záleží na druhu nosiče, ale převážně potřebujete už jen detaily, protože většina vybavení je součástí balení příčníků a nosičů kol. Nosiče kol se upevňují pomocí U-profilu nebo T-drážky a někteří výrobci přidávají pouze jednu montážní sadu  v tom případě je tu pro vás náš e-shop

Pro náročné zákazníky nabízíme navíc ochrany karbonových rámů nebo adaptéry rámů pro dámská a pánská kola.           

Nosiče kol na střechu automobilu

  Převoz jízdních kol na střešním nosiči stále patří k nejčastějším druhům jejich přepravy. Tento typ je výhodný hlavně z finančního hlediska, koupit můžete pouze tolik nosičů, kolik máte kol. Dalším plusem může být uskladnění nosiče, který zabere pouze minimum prostoru. A poslední výhodou je čištění, protože na rozdíl od zadní části auta se na střechu tolik nečistot nedostane.

  U těchto nosičů musíme zkontrolovat kompatibilitu s příčníky, čímž se dostáváme k nevýhodě těchto střešních nosičů, která spočívá v náročnosti jejich montáže. Další nevýhodou může být již zmiňovaná zvýšená spotřeba.

Plusy

  • Finančně výhodnější, možnost koupě počtu nosičů podle potřeby.
  • Snadné čištění.
  • Snadné uskladnění.
  • Možnost přepravy až čtyř kol.
  • Možnost přendavání na různé automobily.

Minusy

  • Vůz bude mnohem vyšší, nosič může znemožnit parkování v nižších prostorech.
  • Nesnadná manipulace a instalace nosiče.
  • Odlišné jízdní vlastnosti.
  • Nutnost příčných nosičů.

Nosiče kol na tažné zařízení

  Nosič upevněný na tažném zařízení je finančně nejnáročnější ze všech variant. Lze je samozřejmě sehnat i v nižší cenové kategorii, ovšem na úkor kvality, nosnosti a jednoduchosti manipulace. Kvalitní nosiče můžete pořídit od cenové hranice čtyř tisíc a lze u nich najít specifickou funkci sklopení, které značně zlehčuje manipulaci s nosičem a umožňuje přístup do zavazadlového prostoru bez nutnosti sundavání nosiče. Typ sklápění záleží na výrobci, některé modely jsou k vidění i na naší prodejně, rádi vám je předvedeme a pomůžeme s co nejlepším výběrem.

  Výběr modelu můžete podřídit složitosti manipulace sklopení. Nejčastější a zároveň jednoduché na ovládání je sklopení pomocí páčky  například u nejskladnějšího nosiče na trhu UEBLER i31. U nižší cenové kategorie musíme počítat s horší manipulací sklopení, která je povětšinou řešena šrouby a pohodlnost sklopení výrazně klesá. Nevýhodou tohoto typu je vedle nutnosti pořízení třetí SPZ značky snížená viditelnost zadním sklem autaŠpatný výhled zadním sklem auta, a nutnost zapojení elektronické přípojky.

Plusy

  • Jednoduchá montáž zařízení.
  • Pokud má zařízení funkci sklopení, snadno se dostanete do zavazadlového prostoru.
  • Vliv na spotřebu a aerodynamiku auta je nepatrný.
  • Nejste tolik limitováni parkováním v uzavřených prostorech.
  • Pokud máte tažné zařízení, lze zařízení použít na všechny druhy aut.
  • Lze umístit až čtyři jízdní kola.

Minusy

  • Vaše auto musí disponovat tažným zařízením  koulí.
  • Zhoršený výhled zadním sklem automobilu.
  • Větší pravděpodobnost znečištění.
  • Nutnost pořízení třetí SPZ.

Nosiče kol na zadní dveře vozu

  Převoz kol na pátých dveřích je alternativou ve chvíli, kdy nemáte na vašem automobilu tažné zařízení, ani možnost převážet kola na střeše vozu. Tento typ nosiče může mít i jiná úskalí, například varianty pro vozy typu sedan nemají v naší zemi platnou homologaci.

  Velkou nevýhodou tohoto nosiče je možnost poškození laku vašeho automobilu, zejména při montáži a demontáži zařízení. Nosič navíc na páté dveře klade velkou zátěž. Při pořizování je třeba ohlížet se na rozměry vozu i nosiče, instalaci vyžaduje zručnost naši asistenti vám s první instalací pomohou.

Plusy

  • Výška automobilu zůstává neměnná.
  • Lze naložit až tři jízdní kola.
  • Manipulace s bicykly je relativně jednoduchá.
  • Nízká cenová relace.

Minusy

  • Je-li nainstalován nosič, otevření pátých dveří je nemožné.
  • Pro některé typy automobilů nejsou na trhu vhodné varianty nosičů.
  • Převážně nutná elektrická přípojka.
  • Téměř nulová viditelnost zadním sklem.

 

Důležité parametry

  Plánovaný počet přepravovaných kol

  Při výběru vhodného nosiče je důležité uvědomit si, kolik jízdních kol chcete převážet. Pokud chcete převážet pouze jedno nebo dvě kola, můžete zakoupit z finančního hlediska výhodné samostatné nosiče na střechu vozu (pozor na nutnost příčníků) je lepší zvolit převoz na střeše vozu, v případě tří až čtyř kol lze samozřejmě využít i střechu vozidla, častým výletníkům doporučujeme uživatelsky nejpřístupnější nosiče na tažné zařízení, je-li k dispozici.

  Možnost uzamčení nosiče

  Určitě je dobré pořídit si nosič, který má možnost uzamčení a to hlavně v případě, vzdalujete-li se od automobilu. Pokud kola pouze namontujete a hned po příjezdu do cílové destinace odmontujete, není možnost uzamčení nosiče primárním faktorem při výběru. Touto možností disponují některé střešní nosiče a většina nosičů na tažné zařízení; nosič na páté dveře tuto možnost postrádá.
  Uzamčení samotných kol k nosiči poskytují téměř vešketé varianty.

  Maximální nosnost

  Tento parametr je také velice důležitý, zejména u nosičů na střechu a páté dveře vozidla. Doporučujeme pročíst příručku vozidla i nosiče kol a porovnat kompatibilitu. Obecně se dá říci, že nejvhodnějším typem z hlediska nosnosti jsou nosiče na tažné zařízení.

  Elektroinstalace

  Při výběru vhodného nosiče je také vhodné ohlížet se na nutnost elektrických přípojek a kompatibilitu s vozidlem. Existují dva druhy elektronických přípojek  sedmipinové/sedmikolíkové a třináctipinové/třináctikolíkové. Odlišností mezi těmito typy je několik, ale hlavní spočívá v couvacích světlech, které fungují jen u přípojek s 13 piny.

 


 

Slovník pojmů - nosiče kol

Příčníky

  Jedná se o příčné nosiče, které můžeme upevnit na klasické podélníky (hagusy), integrované podélníky, pevné montážní body (fixpointy), odtokový žlábek, ale i na holou střechu bez přípravy – pod lem střechy automobilu. Příčníky jsou hlavní jednotkou střešních nosičů a na jejich vrchol se dále upevňují nosiče na lyže a snowboardy, nosiče na kola nebo střešní boxy. Jeden typ příčníku nesedí vždy na všechny druhy vozů a z toho důvodu je lepší překontrolovat, zda příčníky na váš automobil sedí a jsou kompatibilní s doplňkovým vybavením.

Podélníky

  Zde se bavíme o podélných střešních nosičích, které také označujeme jako hagusy. Montují se v páru na střechu vozu a slouží k upevnění příčníků. Existují dva druhy podélníků, a to klasické (vystouplé) a integrované, které jsou zapuštěné do střechy vozu. Liší se způsobem úchytu a typu použitého nosiče.

T-drážka

  T-drážka je mechanismus, který vám umožní lehce uchytit doplňkové vybavení vašeho automobilu, ať už se jedná o střešní box nebo příčník. Instalace vybavení je intuitivní, stačí jen do připravené drážky vsunout úchyt ve tvaru písmene „T“.  

Tažné zařízení

  Jedná se o typ úchytu pod zadním blatníkem, na podvozku. Vyskytuje se v podobě tzv. „koule“, ale existuje několik různých typů uchycení tohoto zařízení pod podvozkem.