Jak vybrat sněhové řetězy

Sněhové řetězy byste neměli postrádat v zimní výbavě pro váš vůz. Mohou vám pomoci v zimě z částí, kde je cesta od sněhu neodklizena, nebo příliš ledová.

 

Nejčastější otázky při výběru sněhových řetězů

1.      Jaké existují typy sněhových řetězů?

Sněhové řetězy lze rozdělit na tři hlediska, podle kterých se dělí na řetězy podle stylu nasazování, dále na řetězy se záběrovými vlastnostmi a nakonec na řetězy podle kvality ocelových článků. Nejlepší a nejvíce využívané jsou řetězy ocelové, kde lze použít rčení, že čím větší množství ocelových článků na styčné ploše, tím je to lepší. Co se týče řetězů žebříkovitých nebo řetězů s příčkami je na kole vašeho vozu až dvanáct příček.

Řetězy s šikmou stopou –tento typ má výhodu, v pokrytí celé plochy pneumatiky vašeho vozu, brzdná dráha není dlouhá, a dobře přilnou. Co se týče nasazení a sundání řetězů, nejedná se o složitou manipulaci. Tím že jsou ocelové, déle vydrží. Jsou ale finančně nejnáročnější.

 

Žebříčkové řetězy – ty jsou složeny z rovnoběžných řetězů na vašem kole. Jedná sed o primitivní konstrukci, uchycuje se pomocí háčků. Cenově jsou již mnohem dostupnější. Nejsou vhodné do větších sněhových dun a aplikace řetězu na kola nepatří mezi jednoduché.

 

Textilní sněhové řetězy – tento typ řetězů – pásů mohou vylepšit schopnost auta jezdit po sněhové a ledové ploše. Díky své nízké výšce se dají použít i pro sportovní automobil. Také méně váží a jsou tiché oproti ocelovým řetězům. Nejsou následně v garáži prostorově výrazné a nasazení je lehké. Bohužel nevýhodou je že nevydrží tak dlouho a mohou ovlivňovat jízdní vlastnosti automobilu. Také je dobré pohlídat si, kam s nimi hodláte jet, protože v některých zemích je neberou jako řetězy, nýbrž pouze jako pomůcku.

 

Chemické sněhové řetězy – Tyto řetězy si vlastně na pneumatiky vozu nastříkáte, ale je to vhodné pouze na krátké cesty, protože po několika metrech maximálně kilometrech se chemický postřik z pneumatik vypaří a je nutné postřik opakovat. Nejsou unfriendly k životnímu prostředí a cenově jsou dostupné. Ale používat by se měly spíše v krajním případě.

2.      Lze sněhové řetězy používat na letních pneumatikách?

Podle předpisů se to smí, ale rozhodně to není náhrada za zimní pneumatiky. Ke kvalitní jízdě po sněhové vrstvě jsou zapotřebí právě zimní pneumatiky, které až když nedisponují svou funkcí zcela, pomůžeme jim nasazením řetězů.

3.      Kdy a kde je nutné použít sněhové řetězy?

U nás v České republice ze zákona povinnost vozit s sebou řetězy není, pozor ale na úseky které jsou označeny značkou sněhových řetězů, tak zde mít řetězy nasazené na kolech musíte a to v období od 1. listopadu do 31. března, jinak vám hrozí až dvoutisícová pokuta.

V jiných zemích jsou jiné zákony a proto je dobré si je vždy zjistit, kde řetězy vyžadují a kde ne.

Státy, kde je povinnost mít nasazené sněhové řetězy v zimních podmínkách: Česká republika, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko.

Státy, kde je zákonná povinnost mít ve vozidle sněhové řetězy:Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Makedonie, Norsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Turecko.

4.      Jakou velikost řetězů si mám vybrat?

Řetězy jsou vyráběny v mnoha velikostech a to podle rozměrů pneumatik. Značení je u všech řetězů stejné, proto se nemusíte bát, že to spletete. Abyste vybrali pro váš automobil vhodné sněhové řetězy je nutné zjistit si šířku pneumatik vašeho vozu, dále pak profil a průměr pneumatik. Pokud údaje neznáte, lehce je vyčtete z bočnic dané pneumatiky.

Když si to vysvětlíme na příkladu pneumatik R15 195/65

 • R15 znamená průměr (písmenem r se označuje radiální konstrukce kola)
 • 195 je hodnota udávající šířku pneumatiky
 • A na závěr 65, to je výška pneumatiky, která je uvedena v procentech v poměru k šířce

5.      Jak nasadit sněhové řetězy?

Určitě, než vyrazíte na cestu a řetězy sbalíte do zavazadlového prostoru s sebou, je dobré si je vyzkoušet doma, jestli vše funguje a sedí.

ü  Jako první auto pevně zabrzděte.

ü  Rozhodně řetězy nasazujte na rovné ploše a nikoli na frekventované komunikaci.

ü  Řetězy vždy nasazuje na kola, která jsou hnacími, proto pro většiny druhy automobilů se jedná o přední kola.

ü  Pokud máte náhon na všechny čtyři kola, také na všechny čtyři nasazujte řetězy.

ü  Až řetězy nasadíte, projeďte se s nimi kousek a po pár metrech je dotáhněte.

6.      Co je to ATEST 8 SD?

Jedná se vlastně o provedený test, který prověřuje, zda jsou řetězy funkční, bezpečné a také pohodlné pro uživatele sněhových řetězů. Pokud si koupíte řetězy s tímto atestem, kupujete si ověřenou kvalitu. Všechny známější značky vyrábějící řetězy tímto atestem disponují. V cizině je možné že nebudou řetězy označeny atestem, nýbrž TÜV nebo Ö-nörm. Pokud chcete mýt normované sněhové řetězy, tak chemické, ani textilní si nevybírejte.

Před výběrem sněhových řetězů si odpovězte na tyto otázky

 • V jaké hmotnostní kategorii je váš automobil – do 2 tun nebo do 7,5 tun?
 • Zjistili jste si přesné míry pneumatiky vašeho vozu?
 • Kolik místa je ještě u podběhu vašeho automobilu?

Typy sněhových řetězů

Sněhové řetězy na osobní vozy

Tento typ řetězů je vhodný pro téměř všechny osobní automobily v kategorii do dvou tun. Jsou určeny k nasazování na hnací kola, čili téměř u všech automobilů se jedná a o přední pneumatiky. Raději si proto zkontrolujte na jaké kola má váš automobil náhon.

Pro automobily s hmotností do 2 tun.

ü  Vhodné pro automobily s hmotností do 2 tun.

ü  Jednoduché nasazení.

ü  Cenově dostupné.

Sněhové řetězy na vozy 4 × 4

Jsou dělané speciálně pro osobní automobily, kteří mají náhon na všechny čtyři kola, Jakými mohou být například SUV, lehčí nákladní vozy do 7,5 tun i dodávky. Jsou masivnější, a proto se musí nasazovat sněhové řetězy na všechny čtyři kola.

Silnější řetězy pro váhově vyšší kategorii vozů do hmotnosti 7,5 tuny.

ü  Jsou velmi odolné a nelze je tedy téměř přetížit.

ü  Jednoduchá instalace.

ü  Je zapotřebí zakoupit čtyři páry.

Důležité parametry

Rozměr pneumatiky

Pokud zvolíte nevhodnou velikost řetězů, tak v tom lepším případě se vám ztěží budou nasazovat v tom horším případě, může dojít k jejich prasknutí. Také tím riskujete prasknutí pneumatiky. Proto je důležité si načíst průměr, profil a šířku pneumatiky na jejím boku.

Když si to vysvětlíme na příkladu pneumatik R15 195/65

 • R15 znamená průměr (písmenem r se označuje radiální konstrukce kola)
 • 195 je hodnota udávající šířku pneumatiky
 • A na závěr 65, to je výška pneumatiky, která je uvedena v procentech v poměru k šířce

Konstrukční výška řetězů

Na velikost konstrukční výšky řetězů si dejte pozor hlavně, pokud máte například sportovní vůz, kde je zmenšený prostor mezi pneumatikou a podběhem. Zvolte tedy nižší konstrukční výšku, aby se vše bez problémů vešlo.

Standardní konstrukční výšky:

 • U osobních automobilů do dvou tun je to 9 – 12 mm.
 • U vozů s náhonem na všechny čtyři kola, dodávky a vozy do 7,5 tun je to 12 – 16 mm.

Maximální zatížení řetězů

Koupi řetězů zvažujtepodle váhové kategorie, do které spadá váš automobil a to buď do 2 tun, nebo do 7,5 tun. Na jedno kolo je v průměru odhadováno 25 – 30 procent váhy celého vozu. Podle prostředí, kde budete s řetězy jezdit, je vhodné vybrat následující sílu článků.

 • Pokud budete jezdit na běžných komunikacích a jen někdy na nepřizpůsobivém terénu je vhodné mít sílu článku kolem 3mm.
 • Pokud však plánujete jezdit po hodně neupraveném terénu jako polních cestách a podobně, je lepší pořídit sílu článků nad 3,2 mm.

Kompatibilita řetězů s vaším vozem

Pokud máte nestandardní automobil, vyčtěte v manuálu, zda lze pořídit sněhové řetězy k danému typu.

Bezpečná jízda s řetězy

ü  Sněhové řetězy přidělávejte na hnací kola.

ü  Maximální dovolená rychlost s řetězy je 50km/h.

ü  Sportovní typy vozů mají méně místa mezi kolem a podběhem, proto je vhodné koupit nižší konstrukční výšku.

ü  Rozhodně nenahrazujte řetězy na letních gumách za zimní.

ü  Nejezděte škytavě na sněhovém povrchu.

ü  Pohyby volantem musí být lehké a plynulé abyste si nezablokovali pneumatiky.

ü  Po zakoupení sněhových řetězů si nastudujte příručku obsaženou u nich.

ü  Nasazení a funkčnost řetězů vyzkoušejte dříve než naostro v zasněženém terénu.

                             Slovník pojmů – sněhové řetězy

Konstrukční výška

Výška neboli tloušťka řetězu po celém obvodu. Podle konstrukční výšky musíme zjistit zda se nám vůbec vejde do prostoru mezi kolem a podběhem.

Podběh

Prostor vnikající mezi kolem a karosérií automobilu.

Běhoun

Ta část pneumatiky, která je v kontaktu s pozemní komunikací. Když je běhoun tenčí, méně se kolo automobilu zahřívá, a tak by u osobáků měl být právě běhoun co možná nejtenčí.