Jak vybrat střešní boxy


Střešní boxy, občas označováné jako autoboxy nebo rakve, jsou pohodlným a elegantním způsobem, jak snad rozšířit Váš zavazadlový prostor auta. Nejčastějším období, kdy tyto výhody plně oceníte, jsou zimní období a v době dovolených s cestou na hory. Využití mají nejen pro přepravu zimního vybavení jako lyže a snowboardy, lyžařských bot, ale také kočátků pro rodiny s dětmi, stanů a dalších jiných rozměrných zavazadel.

 

Už není potřeba nic nechávat doma, ať už z kapacitních důvodů nebo s ohledem na bezpečnost pasažérů. Ideálně také poslouží pro převoz každodenních nákladu od golfových holí až po převoz štaflí. Střešní box vám poskytne uzavřený prostor rozšířeného zavazadlového prostoru až o objemu 650 L. Ovšem ne vždy je hned potřeba kupovat vlastní, ať už nový nebo použitý, obzvlášť pokud byste jej dostatečně nepoužívali, proto je možné si střešní box půjčit. Jak ale vybrat ten nejvhodnější ?

 

 

Nejčastější dotazy u výběru střešního boxu

Jak velký box zvolit

Autobox má velice praktické a univerzální využití, je možné jej upevnit na kterýkoliv vůz opatřeným střešním nosičem, ideálně pro daný vůz se standardní nosností střechy. Střešní box musí ideálně sedět na rozměry střechy Vašeho vozu, tak, aby příliš nepřesahoval vpředu ani vzadu střechu vozu. Nedojde pak k tomu, že se špatně otevírají zadní dveře do kufru a omezí se výhled z předního okna. Rozměry boxů jsou vždy uváděny ve vnějších rozměrech, ale vnitřní rozměry je možné snadno dopočítat, bývají o cca 8-10 cm menší. 

Bezpečnost boxu - zamykání

Střešní boxy, které mají otevírání pouze ze zadní části, jsou osazeny pouze jedním zámkem, je tedy snazší zámek poškodit. Boxy, které jsou naopak otevírané ze stran, mají zámky samostatné na každé straně. Většina boxů má centrální zamykání s několikabodovou fixací. Pokud je centrální zámek zamknutý, autobox se zamkne na několika místech zároveň a zajistí tak maximální bezpečí pro Váš náklad. Centrální zámek je podstatně bezpečnější, který Vám zároveň zamezí v případě nedostatečného uzavření víka otočit klíček

 

Rychlost jízdy s autoboxem

Žádný výrobce autoboxů na světě neudává informace o maximální povolené cestovní rychlosti s boxem na střeše vozidla
Vždy je však potřeba zapojit zdravý rozum, dodržovat povolenou rychlost, uvážit váhu nákladu, rychlost protivětru, aj. faktory.

 

 

Systém otevírání boxu

 

Pro praktickou a pohodlnou nakládku a vykládku Vašich zavazadel, napomáhají vzpěry, které podpírají víko.Používají se vzpěry plynové nebo mechanické. Plynové vzpěry jsou již zastaralejší typy a často poruchovější, naopak mechanické vzpěry jsou málo poruchové a podstatně spolehlivější, zajišťují bezproblémových chod a i při extrémních podmínkách, ať už v teple nebo chladu (za vysokých teplot nebo velice nízkých).

 


Vhodnost autoboxu pro konkrétní automobil

Autoboxy jsou univerzální záležitostí a proto je lze použít téměř pro všechna vozidla, kde vzdálenost příčníků (tyčí střešního nosiče) je minimálně 50cm. U některých vozidel není po instalaci boxu možné naplno otevřít zadní (páté) dveře, ale nikdy vás neomezí natolik, že byste se do zavazadlového prostoru nedostali vůbec. Zvolte si jen takovou velikost boxu, kterou skutečně využijete a berte v úvahu skutečnost, že vnější rozměr boxu se od toho vnitřního (využitelného) odlišuje


Udávaný objem autoboxu

Metodika výpočtu (určení) objemu autoboxu se u výrobců různí. Někdy se musíme usmívat tomu, jaký objem si někteří výrobci pro své autoboxy troufnou deklarovat. Když si prostě vypočtete objem z udaných rozměrů a představíte si, že by tento výrobek musel být strohou krabicí aby sotva dosáhl toho, co výrobce uvádí - zasmějete se s námi. I když někteří výrobci uvádějí objem přesně, využitelný je téměř vždy o cca 10% menší.Doprava zboží

Zboží, které Vám odesíláme, obdržíte druhý den po té, co je předáme přepravci.

 

Autoboxy přepravujeme pouze firmou TopTrans. Pokud si objednáte s autoboxem zároveň i jiné zboží, např. střešní nosič, toto jiné zboží bude přepraveno firmou PPL. Vždy však platíte pouze jednu dopravu, a to tu dražší. Při vyplňování objednávky zvolíte způsob dopravy „ Kombi „

 


Využití autoboxu

Autobox je elegantní způsob, jak přepravit větší množství zavazadel. Použití autoboxů je různorodé a můžete je využít např. pro přepravu lyží, kočárků, batožiny, kempingového vybavení či nářadí. Autobox je možné na vůz snadno namontovat i jednoduše sundat. Při jeho používání se vyhnete přeplnění zavazadlového prostoru a přeprava např. lyží bude hlavně bezpečná. Konstrukce je tvořena tak, aby kladla co nejmenší odpor vzduchu, nedojde tedy k znatelnému narušení aerodynamiky Vašeho vozu. Aerodynamika bude naopak mnohem lepší oproti případům, kdy je náklad přepravován pouze volně připevněný na střešních nosičích. Všechny boxy jsou vybaveny zámkem, který zabezpečí autobox k střešnímu nosiči i jeho obsah. Uvnitř autoboxů jsou popruhy pro upevnění přepravovaného nákladu.Při výběru je nutné věnovat pozornost především obsahu a rozměrům autoboxu, které by měly odpovídat budoucímu využití. Pokud bude
autobox používán například k převozu lyží, je dobré pořídit patřičně dlouhý. V případě, že máte zájem vedle autoboxu na střešním nosiči převážet např. jízdní kola nebo dětské sáňky, vyberte úzký. Pokud bude využíván k přepravě většího nákladu, je dobré soustředit se na box s co největším objemem.


Jak nakupovat autoboxy


Při nákupu autoboxu zvolte na hlavní straně eshopu kategorii Střešní boxy. Nabídka autoboxů je pro vás v základním nastavení připravena v řazení dle ceny (od nejnižší po nejvyšší a naopak) a podle oblíbenosti. V Podrobném hledání pro usnadnění výběru můžete provést řazení dle výrobce, nosnosti, uchycení, otevírání, zamykání, dle rozměrů a dalších kritérií.


Důležité parametry střešních boxů– rozměry, objem, nosnost, způsob uchycení, zamykání

 

Rozměry boxu

Délka boxů je od 130 do cca 230 cm. Pro převoz lyží, běžek a snowbordů vyberte dostatečně dlouhý box. Nejdelší boxy mají délku až 235 cm. Pro převoz objemnějších zavazadel ( kočárek ) si vyberte širší a vyšší autobox s velkým objemem.

Objem autoboxů se pohybuje v rozmezí od 270 do 640 litrů. Skutečně využitelný objem boxu je vždy o cca 10 % menší než ten, který udává výrobce.

 

Nosnost

Nosnost boxů je vždy udavána výrobcem, protože je limitována nosností střechy automobilu samotného. Pokud jej chcete na běžné převažení zimního vybavení, ať už lyží nebo snowboardů, spokojíte se s menší hmotnostní. Je tedy nutné si ohlídat maximální možné zatížení střechy, nosnost samotného autoboxu a střešních nosičů, ale i již zmíněné střechy. Je dobré si vždy nechat nějakou rezervu.

 

Způsob uchycení

Upevnění autoboxu ke střešnímu nosiči a ke zbytku vozu, je nejčastěji umožněno pomocí úchytů tzv. U-profilem. Tímto U profilem se uchycuje autobox k profilu střešního nosiče skrz dno dovnitř autoboxu. Třmen ve tvaru U, někdy označován také jako úchytná čelist, je z velice odolného plastu nebo slitiny kovu, která zajišťuje maximalní pevnost a fixaci.

Další velice snadné a elegantní způsoby uchycení jsou například zaklapávací rychloupínáky.Pokud se autobox připevňuje na střešní nosič, který má T drážku, pro upevnění autoboxu slouží právě T drážka

 

Vysvětlení pojmů

Hagusy

Jedná se o podélné střešní nosiče, neboli někdy také podélníky. Jsou podélně z každé strany umíštěny na střeše vozidla, umožňují upevnit jakýkoliv rozměrný náklad nebo přímo příčné nosiče.

T- drážka

Jde o řešení, které umožňuje snadné a pohodlné uchycení doplňků k Vašemu vozu například jako nosič na kolo, střešní box na auto nebo střešní nosič. Autodoplněk je lépe přichycen, snadno a lehce se sundavá a je možné ji polohově nastavovat. Jedná se o jednoduchý způsob, do speciálně vybroušené drážky jako "T", následně pouze utáhnete a je upevněno.

Příčníky

Příčníky jsou vyvinuty tak, aby je bylo možné přichytit příčně již na namontované podélné nosiče (tzv. hagusy) nebo přímo na střechu vozu s využitím Fixpointů nebo dále pak nad dveře vozu. Jedná se o základní komponentu nosičů, na které je dále možné montovat střesní boxy nebo nosiče lyží. Přičníky jsou vždy buďto pro konrétní vozidlo, aby vždy a pevně nosič seděl, ale je možné zakoupit i univerzálnější nosiče na střechu

 

Chcete poradit i v dalších produktech?