Proč nakupovat u nás?
  • Český výrobce
  • více jak 30 let na tuzemském trhu
  • 2x kamenné prodejny
  • Většina zboží vystavena v prodejně
  • Montáže a poradenství
  • Profesionální přístup a maximální vstřícnost
Naše přednosti

Jak vybrat střešní box


  Střešní boxy, občas označováné jako autoboxy nebo rakve, jsou pohodlným a elegantním způsobem, jak snadno rozšířit zavazadlový prostor vašeho auta. Nejlepším obdobím pro jejich, klidně i první, využití a seznámení se se střešním boxem je období zimní, při dovolených na horách; ale střešní box vám skvěle poslouží i v jiných ročních obdobích, ať už cestou na chatu, k moři, při převozu dětí na tábory a k babičkám, ale také v případech stěhování a u rozměrných nákupů. Střešní box dále poslouží pro převoz každodenních nákladů, od golfových holí až po dětský kočárek.

  Už není potřeba na poslední chvíli nechávat potřebné věci doma, ať už z kapacitních důvodů nebo kvůli bezpečnosti pasažérů. Střešní box vám poskytne bezpečný a uzavřený prostor rozšířeného zavazadlového prostoru až o objemu 650 l. Ovšem ne vždy je hned potřeba kupovat vlastní autobox, ať už nový nebo použitý, obzvlášť pokud jde o vaši první zkušenost s „rakví“, v takovém případě je možné si střešní box půjčit

  Jak ale vybrat ten nejvhodnější? 

Nejčastější dotazy při výběru střešního boxu

      1. Jak velký box zvolit?

  Autobox má velice praktické a univerzální využití, je možné jej upevnit na kterýkoliv vůz opatřený střešním nosičem, ideálně na vůz se standardní nosností střechy. Střešní box musí ideálně sedět na rozměry střechy vašeho vozu, tak, aby střechu vozu příliš nepřesahoval vpředu ani vzadu. Vyhnete se tím nesnázím jako špatnému otevírání zadních dveří do kufru a omezení výhledu skrz přední sklo. Rozměry boxů jsou vždy uváděny ve vnějších rozměrech, ale vnitřní rozměry je možné si snadno dopočítat, bývají o cca 8-10 cm menší. 

      2. Jak bezpečný je box? Dá se uzamknout?

  Střešní boxy s otevíráním pouze ze zadní části jsou osazeny jen jedním zámkem, je tedy snazší zámek poškodit. Boxy, které jsou přístupné ze stran, mají zámky samostatně na každé straně. Většina boxů má centrální zamykání s několikabodovou fixací. Pokud je centrální zámek zamknutý, autobox se zamkne na několika místech zároveň a zajistí tak maximální bezpečí pro váš náklad. Centrální zámek vám zároveň zamezí v případě nedostatečného uzavření víka otočit klíček, čímž zvyšuje bezpečnost nakládání. 

      3. Jak rychle můžu jet s autoboxem?

  Žádný výrobce autoboxů na světě ani zákon v České republice neudává informace o maximální povolené cestovní rychlosti s boxem na střeše vozidla.
  Vždy je však užitečné při jízdě zapojit zdravý rozum, dodržovat povolenou rychlost, uvážit váhu nákladu, rychlost protivětru aj. faktory.

      4. Jak vlastně funguje otevírání boxu?

  Praktickému a pohodlnému nakládání a vykládání vašich zavazadel napomáhají vzpěry, které podpírají víko. Používají se vzpěry plynové nebo mechanické. Plynové vzpěry jsou již zastaralejšího typu a bývají poruchovější, naopak mechanické vzpěry jsou bezvadné a podstatně spolehlivější, zajišťují bezproblémové užití i při extrémních podmínkách, ať už v létě za vysokých teplot či v zimních měsících při teplotách hluboko pod bozem mrazu.

  Montáž střešních boxů se provádí skrze dno ke střešnímu nosníku, autobox u toho proto musí být otevřený.

      5. Jaký box je vhodný pro můj automobil?

  Autoboxy jsou univerzální záležitostí a proto je lze použít pro téměř všechna vozidla, kde vzdálenost příčníků je minimálně  půl metru, tedy 50 cm. U některých vozidel není po instalaci boxu možné naplno otevřít zadní (páté) dveře, ale box nikdy vás neomezí natolik, že byste se do zavazadlového prostoru nedostali vůbec. Zvolte si však takovou velikost boxu, kterou skutečně využijete a berte v úvahu také skutečnost, že udávaný vnější rozměr boxu se od toho vnitřního (využitelného) odlišuje o cca 10 cm.

  Důležitým parametrem je také tloušťka plastu autoboxu, na které závisí životnost i reprezentativní vzhled vašeho budoucího střešního boxu. Nejodolnější a nejpevnější boxy v naší nabídce pocházejí od kvalitní tuzemské firmy Neumann, spol. s r.o., jejichž přístup k boxům je inovativní také z hlediska designu a bezpečnosti uzamykání.

      6. Jak mám rozumět udávanému objemu autoboxu?

  Metodika výpočtu (určení) objemu autoboxu se u výrobců různí. Občas se deklarovaný objem zdá až přehnaný, proto doporučujeme počítat s využitelným prostorem přibližně o 10 % menším. Nejčastěji se objem boxu pohybuje okolo 420 l, což je prostor dostačující pro výletní vybavení čtyřčlenné rodiny, najdete u nás ovšem i boxy 270litrové, campinkové boxy, a na druhou stranu i boxy o objemu 650 l.

Doprava zboží

  Zboží, které vám odesíláme, obdržíte druhý den po předání přepravci.

  Autoboxy přepravujeme pouze firmou TopTrans. Pokud si objednáte s autoboxem zároveň i jiné zboží, např. střešní nosič, toto jiné zboží bude přepravenou firmou DPD. Vy však platíte vždy pouze jednu dopravu  tu dražší. Výjimku tvoří nákupy v hodnotě nad 3 000 Kč, u kterých poskytujeme dopravu zdarma. 
  Při vyplňování objednávky jednoduše zvolíte kombinovaný způsob dopravy.

Využití autoboxu

  Autobox je elegantní způsob, jak přepravit větší množství zavazadel. Použití autoboxů je různorodé a můžete je využít např. pro přepravu lyží, kočárků, batožiny, kempingového vybavení či nářadí. Autobox je možné na vůz snadno namontovat i jednoduše sundat. Při jeho používání se vyhnete přeplnění zavazadlového prostoru a co je důležité, přeprava nadměrných nákladů bude bezpečná. 
  Konstrukce je tvořena tak, aby kladla co nejmenší odpor vzduchu, nedojde tedy k znatelnému narušení aerodynamiky vašeho vozu, v porovnání s otevřenými střešními nosiči je box dokonce výhodnější.

 Všechny boxy jsou vybaveny zámkem, který zabezpečí vybavení v autoboxu a zamezí přístupu k připevnění boxu k střešnímu nosiči. Uvnitř autoboxů jsou popruhy pro upevnění přepravovaného nákladu. Při výběru je nutné věnovat pozornost především obsahu a rozměrům autobox vzhledem k jeho budoucímu využití. Pokud bude autobox používán například k převozu lyží či rybářských prutů, je dobré pořídit patřičně dlouhý. V případě, že máte zájem vedle autoboxu na střešním nosiči převážet např. jízdní kola nebo dětské sáňky, vyberte úzký. Pokud bude využíván k přepravě většího nákladu, je dobré poohlédnout se po boxu s co největším objemem.

Jak koupit autobox

  Při nákupu autoboxu zvolte na hlavní straně e-shopu kategorii Střešní boxy. Nabídka autoboxů je pro vás v základním nastavení připravena v řazení dle ceny (od nejnižší po nejvyšší a naopak) a podle oblíbenosti. V podrobném hledání pro usnadnění výběru můžete provést řazení dle výrobce, nosnosti, uchycení, otevírání, zamykání, dle rozměrů a dalších kritérií.


Důležité parametry střešních boxů

  Rozměry boxu

  Délka boxů se pohybuje od 130 do 230 cm. Pro převoz lyží, běžek a snowbordů vyberte dostatečně dlouhý box. Nejdelší boxy dosahují délky až 235 cm. Pro převoz objemnějších zavazadel (kočárek) si vyberte širší a vyšší autobox s velkým objemem, na převoz např. rybářského náčiní se skvěle hodí zase boxy úzké a dlouhé.

  Objem autoboxů se pohybuje v rozmezí od 270 do 650 litrů. Skutečně využitelný objem boxu bývá vždy o cca 10 % menší než ten, který udává výrobce.

  Nosnost

  Nosnost boxů je vždy udavána výrobcem, protože je limitována nosností střechy automobilu samotného. Pokud jej chcete na běžné převažení zimního vybaven, spokojíte se s nižším hmotnostním limitem. Je nutné si ohlídat maximální možné zatížení střechy, její nosnost a nosnost samotného autoboxu a střešních nosičů. JDoporučujeme vždy počítat s jistou rezervou.

  Tloušťka materiálu

  Tento parametr je pro vás důležitý, očekáváte-li nadměrné vystavení boxu nepříznivým přírodním podmínkám. Naši zákazníci mají dlouhodobě nejlepší zkušenosti s tuzemskými boxy Neumann, kvalitní alternativou jsou také autoboxy zavedené firmy THULE.

  Způsob uchycení

  Nejčastějším způsobem upevnění autoboxu ke střešnímu nosiči se v poslední době stává rychloupínací mechanismus, tzv. rychloupínáky, které využívají metodu zaklapnutí.

  Relativně častým způsobem bývají také tvarované úchyty s tzv. U-profilem. Tímto U-profilem se uchycuje autobox k profilu střešního nosiče skrz dno uvnitř autoboxu. Třmen ve tvaru U, někdy označován také jako úchytná čelist, je z velice odolného plastu nebo slitiny kovu, která zajišťuje maximalní pevnost a fixaci.

  Pokud se autobox připevňuje na střešní nosič disponující T-drážkou, pro upevnění autoboxu slouží právě ta.

 


 

Slovník pojmů - střešní boxy

Podélníky

  Jedná se o podélné střešní nosiče, někdy také hagusy. Jsou umístěny z každé strany podélně na střeše vozidla, pomocí příčných nosičů umožňují upevnit jakýkoliv rozměrný náklad.

T-drážka

  Jde o řešení, které umožňuje snadné a pohodlné uchycení doplňků k vašemu vozu, například zarážky nákladu, nosiče lodí, střešní koše, střešní boxy nebo střešní nosiče. Autodoplněk je lépe přichycen, snadno a lehce se sundavá a je možné jej po T-drážce volně posouvat. S T-drážkou je také možné lépe rozložit váhu nákladu po celé délce příčníku.

Příčníky

  Příčníky jsou vyvinuty tak, aby je bylo možné přichytit příčně již na namontované podélné nosiče (tzv. hagusy) nebo přímo na střechu vozu s využitím fixačních bodů neboli fixpointů nebo případně pod lem střechy automobilu. Jedná se o základní komponent při převážení nákladu na střeše, protože na něj je dále možné montovat střesní boxy nebo nosiče lyží. Přičníky je lepší vybírat se zřetelem na daný typ vozidla, ale je možné zakoupit i univerzálnější nosiče na střechu.