Jak vybrat přičný nosič nebo přičník

Jedná se o příčné nosiče, které můžeme upevnit na podélné nosiče neboli hagusy, ale je možné je přidělat rovnou na střechu, a to za pomoci Fixpointů. Také se vyskytuje možnost pod lem střechy automobilu. Příčník je hlavní jednotkou střešních nosičů a na jejich vrchol dále upevňujeme nosiče na lyže a snowboardy, nosiče na kola nebo střešní box. Nebývá jeden příčník na všechny druhy vozů a z tohoto důvodu je lepší překontrolovat, zda příčníky na váš automobil a s doplňkovým vybavením opravdu sedí.

 

Pokud jde o příčníky, hovoříme o základní stavební jednotce pro střešní nosiče, abychom mohli převážet na střeše automobilu různé věci až už od jízdních kol, snowboardů a lyží, tak i střešní box. Pokud přemýšlíte o vhodných příčnících pro váš vůz, je to naprosto skvělá primární úvaha, kterou byste měli mít, pokud se chystáte převážet cokoliv z již zmiňovaných věcí na střeše automobilu. Příčníky se rozdělují na dva druhy a to typ, který se přidělává na tzv. hagusy neboli podélníky a druhý typ, který je upevněn přímo na střechu vašeho vozu pomocí silných magnetů.

 

Vybíráte příčníky na auto?

Odpovězte si na tyto otázky

  • Už vlastním střešní box, popřípadě nosič na kola či lyže a snowboardy, ale jak ho přidělám k příčníku?
  • Má můj automobil hagusy - podélníky, nebo fixní body?
  • Jakou délku příčníku potřebuji, aby byli kompatibilní?

Nejčastější otázky při výběru příčníků

1.      Existuje více způsobů, jak namontovat příčné nosiče na vůz?

       Samozřejmě, jedná se o dva základní a dosud známe typy, které se dělí podle stylu upevnění na střechu automobilu, a to na typ, který se připevňuje na tzv. hagusi, neboli podélníky a druhý typ, který pomocí silného magnetu přilne přímo ke střeše vašeho automobilu, pokud je kovová.

Příčníky na hagusy

Bavíme-li se o hagusech neboli podélnících, bývají ve valné většině již součástí automobilu od dodavatele, ale pokud si je toužíte zakoupit, nejsou v tom žádné překážky. Můžeme narazit na podélníky patrně viditelné na střeše automobilu, nebo podélníky integrované, které jsou zapuštěny ve střeše vozu. Integrované příčníky jsou ale spíše kvůli vizualizaci zevnějšku automobilu, ale popravně nepatrná změna odporu větru je zde také.

Příčníky na střechu

        Pokud nenajdete na svém automobilu ani viditelné podélníky, ani integrované podélníky, rozhodně to nevzdávejte. Velká pravděpodobnost je, že má váš vůz instalované fixpointy, což jsou montážní body čekající na následné připevnění příčníků. Jestli jste ani fixní body na automobilu nenašli, je to ještě poslední šance, když si sáhnete pod lem střechy, kde se nachází příčníky.

2.      Jak nainstalovat příčníky na hagusy?

          Nyní se nebavíme o vašich podélnících – hagusech, čili nezáleží na jejich typu, jestli je viditelný nebo integrovaný. Rozhodně zkontrolujte, zda příčník sedí hlavně na váš vůz a disponuje vaším doplňkům, které chcete dále připevňovat. Příčník by v žádném případě neměl být širší než samotný vůz, což je také důležité zkontrolovat, ale na druhou stranu musí sahat od jednoho podélníku k druhému.

3.      Jak nainstalovat příčníky pomocí fixních bodů?

     Když zmiňujeme fixní body – fixpointy, hovoříme o montážních bodech, což odpovídá jednotlivým otvorů, pořízeným již od výrobce automobilu. Schovávají se pod plastovým krytem, který může být buď přímo na střeše vozu, nebo ve vnitřním rámu bočních dveří. Zase je hlavní klást velký důraz a zkontrolovat, zda vše koresponduje s vaším typem vozidla, jinak samotná instalace, není nijak složitá.

4.      Jak nainstalovat příčníky pod lem střechy?

  Zjistili jste, že váš automobil nemá ani podélníky, ani fixpointy, a tak chcete namontovat příčné nosiče přímo pod lem střechy? Není to nijak výjimečný případ, ba naopak, jen je nutné si dát v obchodě, pokud chcete příčný nosič kupovat na název obalu, aby se skutečně jednalo o tento druh příčníku.

5.      Jak dlouhý příčný nosič potřebuji?

   Pokud řešíte problém s délkou příčníků na váš automobil a máte k jejich připevnění možnost fixních bodů, nebo instalaci pod lem střechy, nemusíte. Zde si totiž kupujete přímo příčník k vašemu typu vozidla.

Máte-li však hagusy a budete připevňovat příčník na ně, je důležité ohlídat si šířku příčníku, která v žádném případě nesmí být širší než váš vůz, ale zároveň musí sahat od jednoho podélníku ke druhému.

6.      Jakým způsobem se připevňují střešní nosiče a boxy k příčníkům?

Zde máme dvě možnosti upevnění a to pomocí držáku ve tvaru písmene ,,U‘‘ ,nebo také U-profilu. Máme zde plastovou, nebo kovovou část, právě ve staru písmene ,,U‘‘, kterou provlečeme spodem kolem příčníku a upevníme ke střešnímu boxu, nosiči na kole či lyže a snowboardy.

Druhým a elegantnějším způsobem je připevnění pomocí T-drážky, která je méně časově náročná něž instalace pomocí U-profilu. Do předem připravené drážky vsuneme adaptér připomínající tvar písmene ,,T‘‘ a poté opět zajistíme.

Příčníky montované na podélníky/hagusy

Nejvíce univerzální možnost.

ü  Ideální pro automobily, které disponují podélnými nosiči.

ü  Jednoduchá a časově nenáročná instalace.

ü  Nutno zkontrolovat, zda sedí na váš typ vozu.

 

 

Příčníky montované na střechu vozu

Připevnění za pomoci fixpointů nebe pod lemem střechy vozu.

ü  Když váš automobil nemá hagusi, je tato varianta vhodná právě pro vás.

ü  Typ příčníky na daný typ vozu.

ü  V případě nevyužitelnosti, se dá celý složit a uložit.

Důležité parametry

Rozměr

        Rozměr opět volíme podle typu uchycení příčníku na vaše vozidlo. Dbáme na to, aby vše bylo v naprosté kompatibilitě s typem vozu i nosičem. Je opravdu důležité ohlídat si šířku příčníku, která v žádném případě nesmí být širší než váš vůz, ale zároveň musí sahat od jednoho podélníku ke druhému.

Úchyt a tvar příčníků

          Pokud máte jasno, v tom jak dlouhé příčky chcete, věnujme se tedy stylu jejich zachycení a celkovému tvaru. Některé příčníky jsou děleny na více typů vozidel a lze je tedy přendávat, a v tom případě není taková práce s přemýšlením, ale ne vždy tomu tak je, a proto tomuto faktoru věnujte pozornost a zkontrolujte jak kompatibilitu s vaším automobilem, tak hlavně s vaším střešním vybavením, které budete následně montovat.

Často se k připevnění používá tzv. U-profil, který spodní částí provléknete očkem ve tvaru písmene U a připevníte. Modernější a elegantnější způsob uchycení je však T-drážka. Jedná se o časově úspornější a není nijak složitá.

Materiál

      Je samozřejmostí, že se příčník nevyrábí jen z jednoho materiálu a můžeme si vybrat ten, který nám nejvíce vyhovuje, podle ceny, tvrdosti a podobně. Cenově nejdostupnější bývají v kombinaci plastu a železa, nicméně to se může odrazit na maximální nosnosti, respektive odolnosti a kvalitě.

 

V případě, že budete příčník využívat častěji a to minimálně dvakrát do roka, je vhodnější si pořídit příčník ocelový, nebo o něco lepší hliníkový příčník, který nevydává takové zvuky a nezvyšuje tolik spotřebu vašeho automobilu.

Možnost uzamčení

V případě, že převážíte věci na střeše automobilu pouze z místa startu do místa cílové destinace bez zastavování, můžete si zakoupit příčníky bez uzamykací schopnosti a věci z nosiče vždy po příjezdu sundat a uklidit. Ale i v tomto případě je lepší alespoň pro jistotu zakoupit příčníky s možností zamčení, abyste neriskovali, že vám někdo věci odcizí.

 

                             Slovník pojmů - střešní nosiče a boxy

Hagusy

Zde se bavíme o podélných střešních nosičích, které také označujeme jako podélníky. Nacházejí se v páru a jejích funkcí je upevnění příčníků – základní stavební jednotka pro bezpečnou přepravu, na střeše vozu, nebo pod již zmiňovaný lem střechy. Máme dva druhy podélníku, a to klasické neboli vystouplé a integrované, které jsou zapuštěné do střechy vozu. Detailně se tyto dva druhy liší pouze vzhledem.

Fixpointy

Tyto fixpointy neboli fixní body, jsou ve většině případů u automobilů, které již mají hagusy neboli podélné nosiče z výroby. JE to vlastně montážní bod, který má své fixní místo , které čeká na vaše smontování s příčníkem.

Příčníky

Jedná se o příčné nosiče, které můžeme upevnit na podélné nosiče neboli hagusy, ale je možné je přidělat rovnou na střechu, a to za pomoci Fixpointů. Také se vyskytuje možnost pod lem střechy automobilu. Příčník je hlavní jednotkou střešních nosičů a na jejich vrchol dále upevňujeme nosiče na lyže a snowboardy, nosiče na kola nebo střešní box. Nebývá jeden příčník na všechny druhy vozů a z tohoto důvodu je lepší překontrolovat, zda příčníky na váš automobil a s doplňkovým vybavením opravdu sedí.