Proč nakupovat u nás?
 • Český výrobce
 • více jak 30 let na tuzemském trhu
 • 2x kamenné prodejny
 • Většina zboží vystavena v prodejně
 • Montáže a poradenství
 • Profesionální přístup a maximální vstřícnost
Naše přednosti

Jak vybrat příčný nosič

Vybíráte příčníky na auto?

  V tomto případě se jedná o příčné nosiče, nejčastěji v podobě dvou tyčí montovaných na střechu kolmo ke směru jízdy, které můžeme upevnit buď na podélné nosiče/podélníky, nebo je přidělat rovnou na střechu vozu za pomoci fixačních bodů/fixpointů. Existuje ještě třetí možnost, nevyžadující žádnou zvláštní přípravu, úchyt pod lemem střechy

  Příčník slouží k úchytu dalších komponentů, od nosičů kol, lodí nebo lyží až po střešní boxy a koše. Pomocí příčníků tak přepravíte na střeše svého automobilu vše od běžek, rybářských prutů přes dětské saně a kočárky až po žebříky.

  Při výběru příčníků musíte dbát zvýšený zřetel na typ vašeho vozu a jeho stávající přípravu pro nosiče – může jít o fixpointy, podélníky (jejich typ nebo příprava na ně) anebo čistou střechu.

Nejdříve si odpovězte na tyto otázky:

 • Na jaký automobil budu příčníky montovat? Model, značka, rok výroby.
 • Má můj automobil fixní body nebo podélníky nebo jinou přípravu? Pokud nemám podélníky, ale chci je, co dělat? (Vybrat si vhodný typ podélníků a navštívit prodejnu v Braníku.)
 • K čemu chci příčníky dále využít?

Nejčastější otázky při výběru příčníků

      1. Jaký typ příčníku si mám vybrat?

  Velice záleží na materiálu vašeho nosiče. Nabízíme varianty v podobě duralu (jedná se o velmi pevné slitiny hliníku) nebo oceli. Duralové příčníky jsou pevnější, aerodynamičtější a tišší na střeše vašeho vozidla v souvislosti s tím také dražší.

  V první řadě záleží na přípravě vašeho vozidla.  Podle té se vám výběr zúží na jednu z možností:

Příčníky upevněné na podélníky

  Jedná se o nejčastější typ, většina automobilů totiž disponuje podélníky/hagusy přímo z výroby. Pokud to případ vašeho vozu  není a přesto po tom toužíte, existuje i montáž dodatečná ta se většinou vztahuje pouze na typ zvaný hagus, tedy podélníky vystouplé, nikoliv integrované do střechy vozidla. Tato variata dovoluje největší variabilitu pozic příčníků.

 • Nejuniverzálnější typ.
 • ideální pro automobily, které disponují podélnými nosiči.
 • Jednoduchá a časově nenáročná instalace.
 • Nutno zkontrolovat, zda sedí na váš typ vozu.

Příčníky připevněné pomocí fixpointů

  Tento typ k upevnění využívá z výroby daných fixačních bodů   většinou se jedná o závit ve střeše vozu zakrytý záslepkou a plastovým víkem, můžete ale narazit i na fixpointy v podobě vyvýšených kovových destiček sloužících k uchycení patek nosiče. Příčníky se upevňují na konkrétní místo dle modelu vozidla, proto se jedná o hlavní kritérium při výběru.

 • Vhodné pro vozy s fixačními boxy.
 • Typ příčníku na daný model vozu.
 • Snadno odnímatelné a skladné.

Příčníky uchycené pod lemem střechy

  Tento typ se nejčastěji uchycuje pod hranou rámu všech čtyř dveří, vždy kolmo ke směru jízdy. Využívá se v případě absence podélníků i fixačních bodů a umožňuje malou variantnost rozteče příčníků.

 • Vůz nesmí mít podélníky.
 • Velice záleží na modelu, značce a roku výroby vozidla.

      2. Jak přidělat příčníky na střechu?

          Záleží na typu vašeho příčníku - nejjednodušší montáž vám dovolí podélníky, v jejich případě často neopotřebujete nářadí. Nejdříve si s ohledem na typ nákladu (nosič lyží, nosič kol, střešní box) a jeho rozměry stanovíte rozteč příčníků, tedy jejich vzdálenost od sebe. Následně příčníky zajistíte.
  V případě fixpointů je vždy důležité zkontrolovat závit fixačního bodu (nejlépe pravidelně čistit, promazávat a všeobecně bránit korozi). Pokud jsou fixní body funkční, nasadíte patky, utáhnete a teprve do nich připevňujete samotné příčníky.
  Příčníky pod lem střechy se připevňují do míst naznačených v návodu, doporučujeme nejdříve nasadit příčníky na správné místo na očištěné a suché střeše, následně lehce zajistit packami pod její lem a rovnoměrně dotáhnout obě strany.

  Ve všech případech platí, že střecha vozidla v místech upevnění by měla být suchá a zbavená nečistot berte proto ohled na přírodní podmínky. Velmi také doporučujeme postupovat dle návodu u příčníku, každý příčník může být v závislosti na výrobci odlišný.

      3. Jak na příčníky přidělat něco dalšího?

  Příčné nosiče slouží k úchytu mnoha typů nosičů, od nosičů lyží, běžek a snowboardů, nosičů kol nebo lodí, střešních boxů či košů a jiných typů uchycení. Je vhodné zohlednit další užití příčníků při jejich samotném výběru. Při montáži pak postupujte dle přiloženého návodu. K uchycení se využívá například T-drážky nebo U-profilu.

Důležité parametry

Rozměr

  Rozměr opět volíte podle typu uchycení příčníku na vaše vozidlo. Dbejte na kompatabilitu vozu, příčného nosiče a dalších nástavců. Příčník nesmí přesahovat šířku automobilu, pokud se tak děje, je to pro vás indicií, že jste při výberu nosiče nepostupovali správně. 

Úchyt a tvar příčníků

  Příčníky se dělí na tři základní typy podle typu uchycení, z nichž si vybíráte ten kompatibilní s vaším vozidlem. Tvarově elegantnější a aerodynamičtější bývají příčníky hliníkové, jejich lepší vlastnosti se promítají do ceny výrobku. Při výběru dbejte také na způsob uchycení dalších nosičů a jiných komponentů, které hodláte na příčný nosič montovat.

Materiál

  Nejčastěji se setkáte s příčníky hliníkovými nebo ocelovými v kombinaci s plastovými částmi. Nosiče hliníkové (přesněji duralové/duraluminiové, jde o různé typy velmi pevných a tvrdých slitin hliníku a často mědi) jsou pevnější, aerodynamicky tvarované a při jízdě velmi tiché, zato však dražší než poněkud těžkopádné, avšak cenové dostupnější nosiče ocelové.

Možnost uzamčení

  Některé příčné nosiče disponují funkcní uzamčení příčníků, další využívají atypičnosti např. hlaviček šroubků, případně je možné si za zámek připlatit. Uzamčení dalšího nosiče záleží na nosiči samotném. Doporučujeme volit uzamykatelnou variantu, případně nosiče na delší parkování uklízet.

 


    
Slovník pojmů - příčné nosiče

Podélníky

Jedná se o podélné střešní nosiče, někdy také hagusy, vystouplé podélníky nebo integrované podélníky. Jsou umístěny z každé strany podélně na střeše vozidla, umožňují upevnit jakýkoliv rozměrný náklad na příčné nosiče.

Fixpointy

  Tyto fixační body jsou vlastně montážní body přímo z výroby, které mají své fixní místo, které čeká na vaše smontování s příčníkem.

T-drážka

Jde o řešení, které umožňuje snadné a pohodlné uchycení doplňků k vašemu vozu, například zarážky nákladu, nosiče lodí, střešní koše, střešní boxy nebo střešní nosiče. Autodoplněk je lépe přichycen, snadno a lehce se sundavá a je možné jej po T-drážce volně posouvat. S T-drážkou je také možné lépe rozložit váhu nákladu po celé délce příčníku.

Třmen ve tvaru „U“

 Jak název napovídá, jde o kovový držák ve tvaru písmene „U“, který obepíná příčník a je upevněn k nosiči.