Sněhové řetězy byste neměli postrádat v zimní výbavě pro váš vůz. Mohou vám pomoci v zimě z částí, kde je cesta od sněhu neodklizena, nebo příliš ledová.
Jaké sněhové řetězy si mám vybrat?
Sněhové řetězy lze rozdělit na tři hlediska, podle kterých se dělí na řetězy podle stylu nasazování, dále na řetězy se záběrovými vlastnostmi a nakonec na řetězy podle kvality ocelových článků. Nejlepší a nejvíce využívané jsou řetězy ocelové, kde lze použít rčení, že čím větší množství ocelových článků na styčné ploše, tím je to lepší. Co se týče řetězů žebříkovitých nebo řetězů s příčkami je na kole vašeho vozu až dvanáct příček.
- Řetězy s šikmou stopou –tento typ má výhodu, v pokrytí celé plochy pneumatiky vašeho vozu, brzdná dráha není dlouhá, a dobře přilnou. Co se týče nasazení a sundání řetězů, nejedná se o složitou manipulaci. Tím že jsou ocelové, déle vydrží. Jsou ale finančně nejnáročnější.
- Žebříčkové řetězy – ty jsou složeny z rovnoběžných řetězů na vašem kole. Jedná sed o primitivní konstrukci, uchycuje se pomocí háčků. Cenově jsou již mnohem dostupnější. Nejsou vhodné do větších sněhových dun a aplikace řetězu na kola nepatří mezi jednoduché.
- Textilní sněhové řetězy – tento typ řetězů – pásů mohou vylepšit schopnost auta jezdit po sněhové a ledové ploše. Díky své nízké výšce se dají použít i pro sportovní automobil. Také méně váží a jsou tiché oproti ocelovým řetězům. Nejsou následně v garáži prostorově výrazné a nasazení je lehké. Bohužel nevýhodou je že nevydrží tak dlouho a mohou ovlivňovat jízdní vlastnosti automobilu. Také je dobré pohlídat si, kam s nimi hodláte jet, protože v některých zemích je neberou jako řetězy, nýbrž pouze jako pomůcku.
- Chemické sněhové řetězy – Tyto řetězy si vlastně na pneumatiky vozu nastříkáte, ale je to vhodné pouze na krátké cesty, protože po několika metrech maximálně kilometrech se chemický postřik z pneumatik vypaří a je nutné postřik opakovat. Nejsou unfriendly k životnímu prostředí a cenově jsou dostupné. Ale používat by se měly spíše v krajním případě.
Při výběru řetězů věnujte pozornost také následujícím parametrům:
- Velikost vašich kol u automobilu.
- Výška konstrukce řetězů.
- Maximální nosnost řetězů
- Zda je typ řetězů vhodný pro váš vůz
Kdy je povinné mít sněhové řetězy v autě?
U nás v České republice ze zákona povinnost vozit s sebou řetězy není, pozor ale na úseky které jsou označeny značkou sněhových řetězů, tak zde mít řetězy nasazené na kolech musíte a to v období od 1. listopadu do 31. března, jinak vám hrozí až dvoutisícová pokuta.
V jiných zemích jsou jiné zákony a proto je dobré si je vždy zjistit, kde řetězy vyžadují a kde ne.
- Státy, kde je povinnost mít nasazené sněhové řetězy v zimních podmínkách: Česká republika, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko.
- Státy, kde je zákonná povinnost mít ve vozidle sněhové řetězy:Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Makedonie, Norsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Turecko.